Serena Williams s-a impus la Brisbane

serena

Americanca Serena Williams a inceput sezonul de vara cu un prim turneu castigat la Brisbane si a ajuns astfel la 47 de titluri WTA.

In prima saptamana a noului an, americanca Serena Williams a participat in Australia la turneul feminin din Brisbane, unde la inceputul turneului era prima favorita, devansandu-le pe Victoria Azarenka si Garbine Muguruza. Spanioloaica s-a retras inaintea primului sau meci, in timp ce Victoria Azarenka a abandonat si ea inaintea meciului din semifinale ce ar fi trebuit sa-l joace impotriva Serenei Williams.

Astfel americanca nu a avut nici o adversara puternica la acest turneu si a castigat toate meciurile in doua seturi. In finala a invins-o cu 6-2 6-1 pe rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova. Pentru Serena Williams, acest turneu este al 47-lea pe care-l castiga in cariera. Daca va continua sa fie in forma atunci va fi clar principala favorita la victorie la US Open in ultimul turneu de Grand Slam al anului.

Alte stiri si rezultate tenis WTA: Saptamana trecuta s-au mai desfasurat doua turnee WTA, la Auckland si la Shenzhen. In Noua Zeelanda turneul a fost dominat de poloneza Agnieskza Radwanska care nu a cedat nici un set la acest turneu. In finala a invins-o in doua seturi, 6-4 6-4, pe belgianca Yanina Wickmayer. In China la Shenzhen, chinezoaica Na Li a obtinut un succes in tara sa dupa o pauza de peste 8 ani. In finala ea a invins-o in trei seturi, 6-3 1-6 7-5, pe tenismena ceha, Klara Zakopalova. A fost singurul set pierdut de Na Li la acest turneu.